Belegova vesnice

Je teplo a zapadající slunce zalilo světlem louku, stany a pečlivě udržovaný náhrobek. V uctivé vzdálenosti mladá hobitka otáčí rožeň, na kterém se houpe propečený divočák. Předstírá, že se soustředí na práci, přitom ale bedlivě poslouchá, jak Halfred popisuje svůj zážitek z lovu. 

Jak vůbec mohl ulovit to obrovské zvíře,” honí se jí hlavou, když přes louku zaslechne přísný hlas své matky.

Připaluješ hřbet, ty nešiko jedna líná!” Hobitka se začervená a zrychlí otáčení masa. 

Začínají přicházet lidé z vesnice. Mezi prvními, jako každý rok, starý kovář se svou mladou ženou. Oba lidé. On by se nikdy ani o minutu neopozdil. Asi proto, že chce slavnost kritizovat jako první, a jako první taky odejít. Jeho žena ale už vtipkuje s Dúnadánem v kovářském oděvu, který přichází těsně za nimi. Okolím se nese její smích a jiný hlas zanotuje první z mnoha písní. Slavnost začíná!

Skupina Dúnadanů si nalévá pivo a šarmantní žena jim popisuje, jak jí a jejímu milému nabízel nějaký horal ochranu v divočině. “Jako by ji potřeboval?” směje se s pohárem vína v ruce.

Starosta přichází se zpožděním, v doprovodu maličké, vrásčité hobitky. V jejich tvářích se zračí napětí. Halfred utrousí cynickou poznámku, že máti mladého starostu nejspíš zase vychovávala a hobitka se zasměje. Chce něco říct, v tom ale postřehne vážné pohledy několika vesničanů. „Nejsem jediná, kdo tuší, že se blíží potíže“, pomyslí si, „časy temní.“ Náhle ji přepadne strach o Halfreda. Snad se mu nic nestane…

Obyvatelé Belegova Háje jsou dalšími postavami, jejichž příběh prožijete na Cestě Stínem. V Rhudauru, pod jhem horalů a krutých skřetů, stále naleznete svobodomyslné Dúnadany, veselé a nezlomné hobity i odvážné lidi. Mnohá přátelství a rodiny projdou těžkou zkouškou. Kam povede jejich životní cesta? A co dávná tajemství, která mohou pohnout osudy Středozemě? I to nejmenší může změnit svět.